Jakie kompetencje powinien posiadać opiekun seniora?

 
Usługi opiekuńcze w domu seniora to dobra alternatywa dla domu spokojnej starości. Aktualnie możemy znaleźć je także przez internet. W ich świadczeniu specjalizują się firmy, które mają wieloletnie doświadczenie i skupiają wykwalifikowanych opiekunów posiadających odpowiednie kompetencje.
 
Opieka nad osoba starsza może być szczególnie wymagająca, ale też może nie być bardzo trudna. Wszystko zależne jest od stanu jej zdrowia oraz związanych z tym potrzeb. Gdy senior samodzielnie chodzi i nadal ma świeży umysł, wtedy może potrzebować pomocy tylko w codziennych czynnościach takich jak zakupy, sprzątanie czy też spacery. Jeżeli jednak mamy do czynienia z osobą obłożnie chorą, wtedy pomoc musi być już szersza.
 
Dobry opiekun, czyli jaki?
Ważna jest przede wszystkim wiedza. Oczywiście, nie oznacza to, że nie powinniśmy wybierać opiekunów, którzy dopiero niedawno zaczęli pracę, ponieważ także ich usługi mogą być na najwyższym poziomie. Pod względem cech charakteru opiekun powinien być osobą empatyczna, wyrozumiałą, cierpliwą, ale też odporną psychicznie. Powinien wzbudzać zadanie, być wiarygodny, sumienny i zaradny.
 
Oczywiście, nie przekonamy się, czy rzeczywiście usługi danego opiekuna są dobre, dopóki z nich nie skorzystamy. Warto więc już przy pierwszym spotkaniu poświęcić uwagę na poznanie opiekuna, zobaczenie, jak radzi sobie w kontaktach z seniorem – już wtedy zwykle możemy wskazać, czy mamy do czynienia z osobą znającą się na rzeczy.
 
Opiekun czy pielęgniarka?
Warto też poruszyć jeszcze jedną kwestię, gdy w grę wchodzi opieka dla osób starszych Warszawa czy w innym mieście. Zwykły opiekun zwykle nie ma uprawnień pielęgniarskich, na przykład do robienia zastrzyków, zakładania sondy żołądkowej, cewnikowania, podawania leków. Dlatego jeżeli senior jest obłożnie chory, wówczas konieczne może być skorzystanie z takiego właśnie wsparcia lub też zatrudnienia opiekunki, a jednocześnie korzystania z pomocy pielęgniarskiej.
 
Gdy szukasz usług opieki, wpisz do wyszukiwarki słowa „opieka dla osób starszych Warszawa” i zapoznaj się z ofertami.